درباره ما

صفحه اصلی » درباره ما

درباره ما

درباره ما

 

 

پالایشگاه تبریز پترولیوم در سایت صنایع سنگین منطقه آزاد ارس ، در زمینی به مساحت ۱۶ هکتار احداث شده است. پروانه ساخت این واحد در زمستان سال ۱۳۸۹ اخذ و عملیات اجرایی آن از بهار ۱۳۹۰ آغاز شده است. این پروژه که طراحی آن توسط پروفسور فائق حسین اوف (استاد دانشگاه مسکو) و دکتر بابک بیابانی انجام شده و به همت آقای اکبر کرداوف از کشور آذربایجان و همکاری کارشناسان داخلی و با همت کارگران و متخصصین منطقه پس از حدود یکسال ، در تیر ماه ۱۳۹۱ آماده بهره برداری گردید….

 

این مجموعه یکی از بهترین و مدرنترین و منحصر بفرد ترین پالایشگاه های خصوصی در شهر کشور بوده و زیمنه فعالیت و محصولات تولیدی این پالایشگاه بصورت عمده بنزین ، گازوئیل ، نفت سفید و مازوت و دیگر فرآرده های مرتبط می باشد که ظرفیت آن در فاز اول حدود ۶۰۰ تن معادل ۴۰۰۰ بشکه بصورت روزانه و قابل افزایش به ۱۰۰۰ تن می باشد.

میزان اشتغال زایی این واحد در فاز اول حدود ۸۰ الی ۱۰۰ نفر نیروی انسانی در سطح کاردانی و متخصص بوده که در فاز دوم پیش بینی میشور به دو برابر یعنی حدود ۲۰۰ نفر افزایش یابد.

با توجه به اینکه محصولات تولیدی این پالایشگاه با استفاده از آزمایشگاه مجهز ، تحت کنترل کیفی دقیقی قرار دارد ، قادر است مطابق با استانداردهای داخلی و بین المللی که هر بار به تایید موسسه استاندارد می رسند ، ارائه محصول نماید و این خصوصیات مسیر را برای صادرات محصول به کشورهای همسایه و آسیای میانه و قفقاز را هموار می سازد.

مواد مصرفی این پالایشگاه سه نوع نفت سنگین ، سبک و معیانات گازی و همچنین ضایعات نفتی می باشد که توانایی تولید همزمان سه نوع گازوئیل L50 ، L62 (مورد مصرفی در سواری) ، L40 (قابل استفاده در دمای ۳۸- درجه) و همچنین بنزین با اکتان ۹۳۳ را دارد.

 

از جمله قابلیت های این پالایشگاه می توان به موارد زبر اشاره کرد:

۱- دارا بودن ۴ برج دارای کوره های مجزا که ۳ برج آن شروع به فعالیت نموده و یک برج در حال احداث می باشد.

۲- تولید کننده مستقیم کروسین (ماده اولیه سوخت جت) در برج استرپینگ.

۳- اولین و تنها تولید کننده گازوئیل قابل مصرف در ماشینهای سواری.

۴- پالایش و فرآوری نفت خام دارای آب تا حد ۵۰%

۵- از جمله موارد خاص ایمنی تبریز پترولیوم این است که در زمان احتراق احتمالی تمامی مواد و محصولات در کمتر از ۱۰ ثانیه به مخازن زیر زمین انتقال خواهد یافت.

تامین انرژی لازم برای تولید

عمده انرژی مورد نیاز در فرآیند تولید و پالایش از طریق انرژی الکتریکی و سوخت فسیلی تامین می گردد ، این انرژی ابتدا بصورت فشار قوی ۲۰kv از شبکه سراسری برق منطقه ای تحویل کارخانه گردیده که پس از تبدیل آن به برق فشار ضعیف و عبور از فیوز اصلی وارد تابلوهای موجود در قسمت برق پالایشگاه می گردد.

ساختار تابلوهای برق شامل تابلو اصلی ، تابلوی اصلاح ضریب قدرت و تابلوی سوئیچینگ کلیه الکتروموتورها، تابلوی روشنایی و میز اپراتور می باشد. تمامی تابلوها با بهره گیری از قطعات مرغوب اروپایی (تله مکانیک فرانسه) طراحی و ساخته شده اند.

دیگر نوع انرژی مورد استفاده در پالایشگاه سوخت گازوئیل یا گاز طبیعی می باشد که در سیستم کوره ها به مصرف می رسد ، در این قسمت با استفاده از ایده های نوین تدابیری اتخاذ شده است که گازهای زاید تولید شده در فرآیند تولید تا کنون در پالایشگاه ها اجبارا در بالای برج ها سوزانده می شد و همواره با بوی آزاردهنده و آلودگی محیط زیست همراه بود به سیکل و چرخه سوخت وارد نموده و مورد استفاده قرار گیرد تا بدین ترتیت تا حد قابل توجهی هم در مصرف سوخت صرفه جویی بعمل آید.

مانیتورینگ و اتوماسیون پالایشگاه

از آنجائیکه اطلاع از بخشهای مختلف خط تولید مانند دما و سطح مواد در کوره ها ، برج ها ، مخازن ، رکوپراتورها و خطوط انتقال مواد از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار می باشد.

در طراحی سیستم پالایشگاه ، علاوه بر بهره گیری از سیستم های نسبتا ساده کنترلی مانند اندازه گیرهای سطح مکانیکی یا شیشه ای ، مانومترهای کنتاکت دار و ترموکوپل در ترمومترها که هر کدام به نوعی بر روی میز اپراتور علائم مربوطه را ارسال می نمایند سعی می شود از سیستم های مدرن کنترلی مانند اندازه گیرهای سطح و دمای دیچیتالی و سنسورهای فشار و فلو با خروجی های مناسب که قابلیت مانیتورینگ بر روی صفحه نمایش و کنترل از طریق آن را داشته باشد استفاده گردد. در این چنین سیستم ها تمامی نقاط و پارامترهای مهم و حساس در یک یا چند صفحه ، یا چند مانیتور که از طریق کامپیوتر مرکزی کنترل می گردد به نمایش گذاشته می شوند و بسادگی از طریق اشاره گر ماوس قابل کنترل می باشند.

پالایشگاه تبریز پترولیوم در مورخه ۱۳۹۱/۶/۷ با حضور آقای شهریار بیابانی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل تبریز پترولیوم ، دکتر نجفی مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس ، دکتر حاتمی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان ، حاج رحیم صادقی رئیس اتاق بازرگانی استان آذربایجانشرقی ، مهندس عظمایی مدیر کل سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجانشرقی ، مهندس حسینی رئیس امور اقتصادی و دارایی استان ، مهندس سیفی فرماندار محترم جلفا و سایر مقامات سازمان و آذربایجانشرقی به بهره برداری رسید.